Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας

Ο τομέας διαθέτει τις παρακάτω ειδικότητες :

• Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
  • Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού
  • Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης
  • Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπ/σης (Α.Σ.Τ.Ε.), Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

Πιο αναλυτικά:
Τμήματα για Υποψηφίους Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας

Πολλές πληροφορίες αντλήθηκαν από τον ιστότοπο http://www.mysep.gr/

Υπάλληλος εμπορίας και διαφήμισης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης είναι ο επαγγελματίας που εφαρμόζει την επιστήμη και τις τεχνικές του Marketing.

Ένας εξειδικευμένος Marketing Manager αναλαμβάνει να ικανοποιεί τις ανάγκες κάθε πελάτη και να προωθεί τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της επιχείρησης στην αγορά, μέσα από την έρευνα της αγοράς, την ανάλυση του ανταγωνισμού, την βελτίωση των παροχών, την τιμολόγηση, τη διαφήμιση, τη διανομή κ.α.

Ο έντονος ανταγωνισμός και οι αδιάκοπες εναλλαγές στην αγορά καθιστούν το Marketing ως τον πλέον βασικό παράγοντα για την ανάπτυξη της ανταγωνιστικότητας κάθε επιχείρησης, ανεξαρτήτως μεγέθους ή κλάδου.

Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω ενδεικτικά επαγγέλματα:

Ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να :.

• Να τηρεί λογιστικά βιβλία Α' κατηγορίας και ΚΒΣ.
  • Εκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ.
  • Παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών.
  • Φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές.
  • Διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία.
  • Παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων υλών, κ.λπ.).
  • Συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.

Ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:.

• Συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει αλληλογραφία, εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα.
  • Ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.
  • Οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών.
  • Συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα.
  • Διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων.

Συμπερασματικά, ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.α.

Νομοθεσία:Ν. 2515/97 (ΦΕΚ 154/25.07.1997, τ'. Α') και Π.Δ. 340/98 (ΦΕΚ 228/06.10.1998, τ'. Α').

Επαγγελματικές Άδειες

• Λογιστή Φοροτεχνικού Δ΄ τάξεως (πτυχίο, 10ετής προϋπηρεσία ως βοηθός λογιστή)
  • Λογιστής Φοροτεχνικού Γ' τάξεως (5ετής προϋπηρεσία ως Λογιστής Φοροτεχνικός Δ' τάξεως + εξετάσεις)

Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό